XT374R24 TE Connectivity
XT374R24 - TE Connectivity
TE Connectivity
XT374R24
PCB Relays
Plug-5,0|1C/O|SC|16A/250VAC
24VAC|mono|0.76VA|AgNi
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
  • Power Relay Type:Industrial Panel Plug-In
Electrical Characteristics
  • Contact Limiting Breaking Current(A):16
  • Coil Magnetic System:Monostable, AC
  • Coil Power Rating Class(VA):.5 – 1
  • Coil Power Rating AC(VA):.58, .76
  • Coil Resistance(O):350
  • Coil Special Features:Electrical Indicator, LED, UL Coil Insulation Class F
  • Coil Voltage Rating(VAC):24
  • Contact Switching Load (Min):10mA @ 12V
  • Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
  • Contact Voltage Rating(VAC):240
  • Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
  • Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):4000
  • Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts(Vrms):2500
  • Insulation Creepage Class(mm):5.5 – 8
  • Contact Limiting Continuous Current(A):16
  • Contact Limiting Short-Time Current(A):300
  • Contact Limiting Making Current(A):30
  • Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
  • Actuating System:AC
  • Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(V):4000
  • Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):4000
Body Features
  • Product Weight:16g[.565oz]
  • Insulation Special Features:5000V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil, Tracking Index of Relay Base PTI175
Contact Features
  • Contact Arrangement:1 Form C (CO)
  • Contact Current Class(A):10 – 20, 16
  • Contact Current Rating (Max)(A):16
  • Contact Material:AgNi90/10
  • Contact Number of Poles:1
  • Terminal Type:Plug-In
Mechanical Attachment
  • Relay Mounting Type:Socket
Dimensions
  • Product Height:26.7mm[1.051in]
  • Product Length:29mm[1.142in]
  • Product Width:13mm[.512in]
  • Width Class (Mechanical)(mm):12 – 16
  • Insulation Clearance Between Contact & Coil:8mm[.315in]
  • Height Class (Mechanical)(mm):25 – 30
  • Insulation Clearance Class(mm):5 – 8
  • Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
  • Operating Temperature Range(°C):-40 – 70
  • Environmental Category of Protection:RTII
  • Environmental Ambient Temperature (Max):70°C[158°F]