VF4-A15F11-S05 - TE Connectivity
TE Connectivity
VF4-A15F11-S05
Automotive Relays
Fastin
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Relay Type:VF4A
Electrical Characteristics
- Contact Switching Load (Min):1000mA @ 5VDC
- Contact Limiting Breaking Current(A):60
- Rated Voltage(VDC):12
- Rated Coil Voltage(VDC):12
- Coil Resistance(O):90
- Contact Limiting Continuous Current(A):60
- Coil Power Rating (DC)(mW):1600
- Contact Limiting Making Current(A):120
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):500
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:0 – 500 V
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):500
- Contact Limiting Short-Time Current(A):240
- Coil Power Rating Class(W):>1.5W
- Current Rating (85°C)(A):60
Body Features
- Weight:35g[1.2oz]
Contact Features
- Contact Base Material:Ag Alloy
- Contact Current Class:30 – 50 A
- Contact Arrangement:1 Form C (CO)
- Terminal Type:Plug-In, Quick Connect
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Plug-In
Dimensions
- Height Class (Mechanical):25 – 30 mm
- Width:28mm[1.102in]
- Length Class (Mechanical):25 – 30 mm
- Length:28mm[1.102in]
- Height:25.5mm[1.004in]
- Width Class (Mechanical):25 – 30 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTI
- Environmental Ambient Temperature (Max):125°C[257°F]
- Environmental Ambient Temperature Class:105 – 125°C