V23076A1001C133 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23076A1001C133
Automotive Relays
V23076-A1001-C133
SCHALTRELAIS K WD
SCHALTRELAIS K WD
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Type:Power Relay K (Sealed)
Electrical Characteristics
- Contact Switching Load (Min):1000mA @ 5VDC
- Contact Limiting Breaking Current(A):30, 60
- Rated Voltage(VDC):12
- Rated Coil Voltage(VDC):12
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Resistance(O):90
- Coil Power Rating (DC)(mW):1600
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:0 – 500 V
- Contact Limiting Continuous Current(A):30, 45
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):500
- Contact Limiting Making Current(A):100, 30
- Current Rating (85°C)(A):25, 30
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):500
- Coil Power Rating Class:>1.5W
Body Features
- Weight:22g[.77oz]
Contact Features
- Contact Base Material:AgNi0.15
- Contact Current Class:30 – 50 A
- Contact Arrangement:1 Form C (CO)
- Terminal Type:PCB-THT
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Width:21.1mm[.83in]
- Height Class (Mechanical):20 – 25 mm
- Height:21.2mm[.835in]
- Length Class (Mechanical):25 – 30 mm
- Length:26.1mm[1.027in]
- Width Class (Mechanical):20 – 25 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]
- Environmental Ambient Temperature Class:70 – 85°C