RY551012 - TE Connectivity
TE Connectivity
RY551012
PCB Relays
PCB-5,0|1NC|SC|8A/250VAC
12VDC|mono|220mW|AgNi0,15
12VDC|mono|220mW|AgNi0,15
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
- Contact Limiting Breaking Current(A):8
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Power Rating Class(mW):200 – 300
- Coil Power Rating DC(mW):230
- Coil Resistance(O):627
- Coil Voltage Rating(VDC):12
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):5000
- Insulation Creepage Class(mm):5.5 – 8
- Contact Limiting Continuous Current(A):8
- Contact Limiting Short-Time Current(A):8
- Contact Limiting Making Current(A):8
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
- Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):4000
Body Features
- Product Weight:8g[.282oz]
- Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Features
- Contact Arrangement:1 Form B (NC)
- Contact Current Class(A):5 – 10, 16
- Contact Current Rating (Max)(A):8
- Contact Material:AgNi0.15
- Contact Number of Poles:1
- Terminal Type:PCB-THT
Mechanical Attachment
- Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Product Height:12.3mm[.484in]
- Product Length:28.5mm[1.122in]
- Product Width:10.1mm[.398in]
- Width Class (Mechanical)(mm):10 – 12
- Insulation Clearance Between Contact & Coil:8mm[.315in]
- Height Class (Mechanical)(mm):12 – 13
- Insulation Clearance Class(mm):5 – 8
- Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTII
- Environmental Ambient Temperature (Max):70°C[158°F]