RTX31ATC024 - TE Connectivity
TE Connectivity
RTX31ATC024
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|BC|16A/250VAC
24VDC|bi2C|650mW|W+AgSnO
24VDC|bi2C|650mW|W+AgSnO
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Description
Product Type Features
- Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
- Contact Limiting Breaking Current(A):16
- Coil Magnetic System:Bistable, 2 Coils, Polarized
- Coil Power Rating DC(mW):950
- Coil Resistance(O):610
- Coil Special Features:UL Coil Insulation Class F
- Coil Voltage Rating(VDC):24
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Insulation Creepage Between Contact & Coil:6mm[.236in]
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):5000
- Insulation Creepage Class(mm):5.5 – 8
- Contact Limiting Continuous Current(A):16
- Contact Limiting Short-Time Current(A):16
- Contact Limiting Making Current(A):16
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1250
- Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):4000
Body Features
- Product Weight:11g[.388oz]
- Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Features
- Contact Arrangement:1 Form A (NO)
- Contact Current Class(A):10 – 20, 16
- Contact Current Rating (Max)(A):16
- Contact Material:W + AgSnO
- Contact Number of Poles:1
- Terminal Type:PCB-THT
- Contact Special Features:Flip-Flop Contacts
Mechanical Attachment
- Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Product Height:16mm[.63in]
- Product Length:29.1mm[1.146in]
- Product Width:12.7mm[.5in]
- Width Class (Mechanical)(mm):12 – 16
- Insulation Clearance Between Contact & Coil:6mm[.236in]
- Height Class (Mechanical)(mm):15 – 16
- Insulation Clearance Class(mm):5 – 8
- Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTII
- Environmental Ambient Temperature (Max):70°C[158°F]