RP3SLA12 TE Connectivity
RP3SLA12 - TE Connectivity
TE Connectivity
RP3SLA12
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|SC|16A/250VAC
12VDC|bi1C|1,4W|AgSn/Inr
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
contact termination: Print / Rastermaß 5,0mm
type of contact: Einfachkontakt
contact material: AgSnO
number of contacts: 1 Schließer
switching capacity: 16A / 250VAC
coil voltage: 12 VDC
type of coil: Bistabil 1 Wicklung
coil power: 1,4 W