OUAZ-SH-112L - TE Connectivity
TE Connectivity
OUAZ-SH-112L
PCB Relays
PCB-|1C/O|SC|1A/120VAC/24VDC
12VDC|sens|200mW|AgPd/WP
12VDC|sens|200mW|AgPd/WP
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Style:OUAZ Signal Relay
- Relay Type:Signal PCB Relay OUAZ
Electrical Characteristics
- Contact Switching Load (Min):1mA @ 1V
- Contact Limiting Breaking Current(A):1
- Contact Voltage Rating(VAC):120
- Contact Voltage Rating(VDC):24
- Coil Power Rating (DC)(mW):200
- Coil Voltage Rating(VDC):12
- Contact Switching Voltage (Max)(VDC):24
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):120
- Coil Magnetic System:Monostable, AC/DC
- Coil Type:Monostable
- Insulation Creepage Between Contact and Coil:1.76mm[.069in]
- Contact Limiting Continuous Current(A):1
- Coil Resistance(O):320
- Contact Limiting Making Current(A):1
- Insulation Initial Resistance(MO):1000
- Power Consumption(mW):200
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:500 – 1000 V
- Insulation Creepage Class(mm):1.5 – 3
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):1000
- Contact Limiting Short-Time Current(A):1
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):500
- Actuating System:AC/DC
- Coil Power Rating Class:150 – 200 mW
Signal Characteristics
- Isolation (HF Parameter):-20.7dB @ 900MHz, -39dB @ 100MHz
- Insertion Loss (HF Parameter):-.02dB @ 100MHz, -.27dB @ 900MHz
Body Features
- Weight:3.5g[.1235oz]
- Insulation Special Features:1500V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil
Contact Features
- Terminal Type:PCB-THT, Plug-In
- Contact Current Rating(A):1
- Contact Arrangement:1 Form C (CO)
- Contact Material:Nickel-Palladium Alloy
- Contact Number of Poles:1
- Contact Current Class:0 – 2 A
- Contact Plating Material:Gold
Termination Features
- Termination Type:Through Hole
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Printed Circuit Board, Socket
Dimensions
- Insulation Clearance Class(mm):0 – 2.5
- Length:15.4mm[.606in]
- Height Class (Mechanical):11 – 12 mm
- Insulation Clearance Between Contact and Coil:1.5mm[.059in]
- Length Class (Mechanical):14 – 16 mm
- Height:11.2mm[.441in]
- Width:10.4mm[.409in]
- Width Class (Mechanical):10 – 12 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature Class:50 – 70°C
- Environmental Ambient Temperature (Max):70°C[158°F]