HF92F-024D-2A21S - Hongfa
Hongfa
HF92F-024D-2A21S
Power Relays
Print-|2S|EK|30A/250VAC
24VDC|mono||AgSnO²
24VDC|mono||AgSnO²
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
HF92F Series
MINIATURE INTERMEDIATE POWER RELAY- 30A switching capability
- Creepage distance: 8mm
- 4kV dielectric strength (between coil and contacts)
- UL insulation system: Class F
- Plastic sealed and dust protected types available
- PCB & QC layouts available
- Environmental friendly product (RoHS compliant)
- Outline Dimensions: (52.0 x 33.7 x 26.7) mm
Contact Data
- Contact Arrangement? 2A,2C
- Contact Resistance: AgSnO2 , AgCdO
- Contact Rating:
- NO:30A 250VAC?30A 277VAC
- NC:3A 250VAC?3A 277VAC
- Max. switching Voltage: 277VAC
- Max. Switching Power: 8310VA
- Mechanical Endurance: 5×10^6OPS
- Electrical Endurance: 1×10^5OPS
Characteristics
- Insulation Resistance: 1000M?
- Dielectric Strength: 4000VAC
- Operate Time (max): 25ms(DC type)
- Release Time (max): 25ms(DC type)
- Ambient Temperature:
- VAC type: -40? ~ 65?
- VDC type: -40? ~ 85?
- Terminal Type: THT QC
Coil Data
- Nominal Voltage:
- (5~110)VDC
- (24~277)VAC
- Coil Power: 4.0VA, 1.7W