V42254B2202B200 - TE Connectivity
TE Connectivity
V42254B2202B200
PCB-Connectors
V42254-B2202-B200
- Row-to-Row Spacing:2.54mm[.1in]
- Size:Standard
- PCB Mount Orientation:Vertical
- Number of Positions:40
- Number of Rows:2
- Number of Columns:20
- Rows Loaded:A, B, C
- Number of Signal Positions:40
- Contact Base Material:Phosphor Bronze
- Contact Underplating Material:Nickel
- Contact Current Rating (Max)(A):1.5
- Underplate Material Thickness:1.27µm[50µin]
- Contact Mating Area Plating Material:Gold or Palladium Nickel or Performance Based
- Contact Type:Socket
- Contact Termination Area Plating Thickness:2.54µm[100µin]
- Contact Cross Section(mm):.32 x .76
- Contact Layout:Inline
- Contact Transmits (Typical):Signal (Data)
- Contact Termination Area Plating Material:Tin-Lead
- Contact Mating Area Plating Thickness:.76µm[29.92µin]
- Panel Mount Feature:Without
- PCB Mount Alignment:Without
- Mating Alignment:With
- Mating Retention:Without
- Mating Alignment Type:Polarization
Housing Features
- Centerline (Pitch):2.54mm[.1in]
- Housing Material:Polyester - GF
Dimensions
- Width:8.05mm[.317in]
- PCB Thickness (Recommended):1.57mm[.062in]
- Height:11.51mm[.453in]
- Tail Length:2.9mm[.1141in]
- Length:93.98mm[3.7in]
Usage Conditions
- Operating Temperature Range:-55 – 105°C[-67 – 221°F]
Industry Standards
- UL Rating:Recognized
- UL Flammability Rating:UL 94V-0