V42254B2201C913 TE Connectivity
TE Connectivity
V42254B2201C913
PCB-Connectors
V42254-B2201-C913
PC612 FEDERLEISTE
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
  • Connector Style:Receptacle
  • Connector System:Board-to-Board
  • Sealable:No
  • Connector & Contact Terminates To:Printed Circuit Board
  • Row-to-Row Spacing:2.54mm[.1in]
  • Size:Standard
  • DIN Level:II
  • Shielded:No
  • Product Type:Connector
  • Connector Type:Connector Assembly
  • Make First / Break Last:No
  • Guides:Without
Configuration Features
  • PCB Mount Orientation:Vertical
  • Number of Positions:64
  • Number of Rows:3
  • Number of Columns:32
  • Rows Loaded:A, C
  • Number of Signal Positions:64
  • Board-to-Board Configuration:Vertical
Contact Features
  • Contact Base Material:Phosphor Bronze
  • Contact Current Rating (Max)(A):1.5
  • Contact Transmits (Typical):Signal (Data)
  • Contact Cross Section:.32 x .76mm[.013 x .03in]
  • Contact Type:Socket
Termination Features
  • Termination Method to Printed Circuit Board:Through Hole - Solder
  • Termination Post Length:2.9mm[.114in]
  • Interface Type:Eurocard/DIN 41612
Mechanical Attachment
  • PCB Mount Retention Type:Boardlock
  • PCB Mount Retention:With
  • Panel Mount Feature:Without
  • Mounting Angle:Vertical
  • Connector Mounting Type:Board Mount
  • Mating Alignment:With
  • Mating Alignment Type:Polarization
Housing Features
  • Centerline (Pitch):2.54mm[.1in]
  • Housing Material:Polyester - GF
Dimensions
  • PCB Thickness (Recommended):1.6mm[.063in]
  • Height(mm):10.6
  • Tail Length(mm):2.9
Usage Conditions
  • Operating Temperature Range:-55 – 125°C[-67 – 257°F]
Operation/Application
  • Circuit Application:Signal
Industry Standards
  • UL Flammability Rating:UL 94V-0