V42254B2201C910 - TE Connectivity
TE Connectivity
V42254B2201C910
PCB-Connectors
V42254-B2201-C910
- Row-to-Row Spacing:2.54mm[.1in]
- Size:Standard
- PCB Mount Orientation:Vertical
- Number of Positions:96
- Number of Rows:3
- Number of Columns:32
- Rows Loaded:A, B, C
- Number of Signal Positions:96
- Contact Cross Section:.32 x .76mm[.013 x .03in]
- Termination Post Length:2.9mm[.114in]
- Interface Type:Eurocard/DIN 41612
Mechanical Attachment
- PCB Mount Retention Type:Boardlock
- PCB Mount Retention:With
Housing Features
- Centerline (Pitch):2.54mm[.1in]
- Housing Material:Polyester - GF
Dimensions
- PCB Thickness (Recommended):1.6mm[.063in]
- Height(mm):10.6
- Tail Length(mm):2.9
Usage Conditions
- Operating Temperature Range:-55 – 125°C[-67 – 257°F]
Industry Standards
- UL Flammability Rating:UL 94V-0