V42254B1201R480 - TE Connectivity
TE Connectivity
V42254B1201R480
PCB-Connectors
V42254-B1201-R480
PC612 MESSERLEISTE
PC612 MESSERLEISTE
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Connector Style:Plug
- Connector System:Board-to-Board
- Sealable:No
- Connector & Contact Terminates To:Printed Circuit Board
- Row-to-Row Spacing:2.54mm[.1in]
- Size:Standard
- DIN Level:II
- Shielded:No
- Product Type:Connector
- Connector Type:Connector Assembly
- Make First / Break Last:No
- Guides:Without
- Post Type:Solder Post
Configuration Features
- PCB Mount Orientation:Vertical
- Number of Positions:48
- Number of Rows:3
- Number of Columns:16
- Number of Power or Coaxial Positions:2
- Rows Loaded:A, B, C
- Number of Signal Positions:48
- Board-to-Board Configuration:Vertical
Body Features
- Color:Gray
Contact Features
- Contact Base Material:Phosphor Bronze
- Contact Current Rating (Max)(A):1.5
- Contact Type:Pin
Termination Features
- Termination Post Length:2.9mm[.114in]
- Interface Type:Eurocard/DIN 41612
Mechanical Attachment
- PCB Mount Retention Type:Mounting Hole
- PCB Mount Retention:With
- Panel Mount Feature:Without
- Mounting Angle:Vertical
- Connector Mounting Type:Board Mount
- Mating Alignment:Without
Housing Features
- Centerline (Pitch):2.54mm[.1in]
- Housing Material:Thermoplastic PBT GF
Dimensions
- Height(mm):11.51
- Tail Length(mm):2.9
Usage Conditions
- Operating Temperature Range:-55 – 105°C[-67 – 221°F]
Operation/Application
- Circuit Application:Power & Signal
Industry Standards
- UL Flammability Rating:UL 94V-0