V42254B1200B610 - TE Connectivity
TE Connectivity
V42254B1200B610
PCB-Connectors
V42254-B1200-B610
PC612 MESSERLEISTE
PC612 MESSERLEISTE
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Connector Style:Plug
- Connector System:Board-to-Board
- Sealable:No
- Connector & Contact Terminates To:Printed Circuit Board
- Row-to-Row Spacing:2.54mm[.1in]
- Size:Standard
- DIN Level:II
- Product Type:Connector
- Connector Type:Connector Assembly
- Guides:Without
- Shielded:No
- Make First / Break Last:No
Configuration Features
- PCB Mount Orientation:Right Angle
- Number of Positions:64
- Number of Rows:2
- Number of Columns:32
- Rows Loaded:A, B, C
- Number of Signal Positions:64
- Board-to-Board Configuration:Right Angle
Contact Features
- Contact Base Material:Phosphor Bronze
- Contact Underplating Material:Nickel
- Contact Current Rating (Max)(A):1.5
- Underplate Material Thickness:1.27µm[50µin]
- Contact Mating Area Plating Material:Gold or Palladium Nickel or Performance Based
- Contact Type:Pin
- Contact Termination Area Plating Thickness:2.54µm[100µin]
- Contact Layout:Inline
- Contact Transmits (Typical):Signal (Data)
- Contact Termination Area Plating Material:Tin-Lead
- Contact Mating Area Plating Thickness:.76µm[29.92µin]
Termination Features
- Termination Method to Printed Circuit Board:Through Hole - Solder
- Termination Post Length(mm):3
Mechanical Attachment
- PCB Mount Retention Type:Boardlock
- PCB Mount Retention:With
- Panel Mount Feature:Without
- PCB Mount Alignment:Without
- Mounting Angle:Right Angle
- Connector Mounting Type:Board Mount
- Mating Alignment:With
- Mating Retention:Without
- Mating Alignment Type:Polarization
Housing Features
- Centerline (Pitch):2.54mm[.1in]
- Housing Material:Polyester - GF
Dimensions
- Width:8.05mm[.317in]
- PCB Thickness (Recommended):1.57mm[.062in]
- Height:11.51mm[.453in]
- Mating Post Length:4.93mm[.194in]
- Tail Length:3mm[.118in]
- Length:93.98mm[3.7in]
Usage Conditions
- Operating Temperature Range:-55 – 105°C[-67 – 221°F]
Operation/Application
- Circuit Application:Signal
Industry Standards
- UL Rating:Recognized
- UL Flammability Rating:UL 94V-0