V23101-D1006-B201 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23101-D1006-B201
Signal Relays
PCB-5P|1C/O|SC|1A/60V=/125V~
12VDC|mono|450mW|AgPdHV/WP
12VDC|mono|450mW|AgPdHV/WP
Datasheets
Datasheets
No details available.
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Style:W11 V23101 Signal Relay
- Relay Type:W11 Relay V23101
Electrical Characteristics
- Coil Special Features:Sensitive Version
- Contact Switching Load (Min):10mA @ .02V
- Contact Limiting Breaking Current(A):1.25
- Contact Voltage Rating(VAC):125
- Contact Voltage Rating(VDC):120
- Coil Power Rating (DC)(mW):450
- Contact Switching Voltage (Max)(VDC):120
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):125
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Type:Monostable
- Contact Limiting Continuous Current(A):1.25
- Coil Resistance(O):320
- Contact Limiting Making Current(A):1.25
- Insulation Initial Resistance(MO):1000000
- Power Consumption(mW):450
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:500 – 1000 V
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):1000
- Contact Limiting Short-Time Current(A):1.25
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):750
- Actuating System:DC
- Coil Power Rating Class:400 – 500 mW
Body Features
- Weight:4g[.141oz]
Contact Features
- Terminal Type:Plug-In, Solder
- Contact Current Rating(A):5
- Contact Arrangement:2 Form C (CO)
- Contact Material:Nickel
- Contact Number of Poles:1
- Contact Current Class:0 – 2 A
- Contact Plating Material:Gold
Termination Features
- Termination Type:Through Hole
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Height Class (Mechanical):11 – 12 mm
- Length:15.49mm[.61in]
- Length Class (Mechanical):14 – 16 mm
- Height:11.5mm[.453in]
- Width:10.5mm[.413in]
- Width Class (Mechanical):10 – 12 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature Class:70 – 85°C
- Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[85°F]