V23100V4512A - TE Connectivity
TE Connectivity
V23100V4512A
Reed relays
V23100-V4512-A
SIL-Relais
SIL-Relais
Datasheets
Datasheets
No details available.
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Style:Reed Relay V23100-V4
- Relay Type:Reed Relay V23100-V4
Electrical Characteristics
- Contact Switching Load (Min):10mA @ .01V
- Contact Limiting Breaking Current(A):.4
- Contact Voltage Rating(VDC):24
- Coil Power Rating (DC)(mW):948
- Contact Switching Voltage (Max)(VDC):200
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):200
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Type:Monostable
- Contact Limiting Continuous Current(A):1
- Coil Resistance(O):1000
- Contact Limiting Making Current(A):.4
- Insulation Initial Resistance(MO):1000
- Power Consumption(mW):50 – 288
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:1000 V – 1500 VA
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):1500
- Contact Limiting Short-Time Current(A):.4
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):250
- Actuating System:DC
- Coil Power Rating Class:100 – 150 mW
Body Features
- Weight:1.6g[.0564oz]
Contact Features
- Terminal Type:Plug-In, Solder
- Contact Current Rating(A):2
- Contact Arrangement:2 Form C (CO)
- Contact Material:Nickel
- Contact Number of Poles:1
- Contact Special Features:Reed Contacts
- Contact Current Class:0 – 2 A
- Contact Plating Material:Ruthenium
Termination Features
- Termination Type:Through Hole
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Socket
Dimensions
- Height Class (Mechanical):7 – 8 mm
- Length:19.79mm[.779in]
- Length Class (Mechanical):16 – 20 mm
- Height:7.8mm[.307in]
- Width:5.1mm[.201in]
- Width Class (Mechanical):0 – 6 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature Class:70 – 85°C
- Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[85°F]