V23100V4312C10 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23100V4312C10
Reed relays
PCB-|1C/O|RC|0,25A/28VUC
12VDC|mono|270mW
12VDC|mono|270mW
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Style:Reed Relay V23100-V4
- Relay Type:Reed Relay V23100-V4
Electrical Characteristics
- Coil Special Features:Diode
- Contact Switching Load (Min):10mA @ .01V
- Contact Limiting Breaking Current(A):.4
- Contact Voltage Rating(VDC):24
- Coil Power Rating (DC)(mW):144
- Coil Voltage Rating(VAC):24
- Contact Switching Voltage (Max)(VDC):175
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Type:Monostable
- Contact Limiting Continuous Current(A):1.2
- Coil Resistance(O):500
- Contact Limiting Making Current(A):.4
- Insulation Initial Resistance(MO):1000000
- Power Consumption(mW):50 – 288
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:1000 V – 1500 VA
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):1500
- Contact Limiting Short-Time Current(A):.4
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):200
- Actuating System:DC
- Coil Power Rating Class:200 – 300 mW
Body Features
- Weight:1.8g[.0635oz]
Contact Features
- Terminal Type:PCB-THT
- Contact Current Rating(A):1
- Contact Arrangement:1 Form C (CO)
- Contact Material:Nickel-Palladium
- Contact Number of Poles:1
- Contact Special Features:Reed Contacts
- Contact Current Class:0 – 2 A
- Contact Plating Material:Ruthenium
Termination Features
- Termination Type:Through Hole
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Height Class (Mechanical):7 – 8 mm
- Length:19.3mm[.76in]
- Length Class (Mechanical):16 – 20 mm
- Height:7.5mm[.295in]
- Width:7mm[.276in]
- Width Class (Mechanical):6 – 8 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature Class:70 – 85°C
- Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[85°F]