V23092-B1012-A201 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23092-B1012-A201
PCB Relays
PCB-Ho|1C/O|SC|6A/400VAC
12VDC|mono|170mW|HGP/WP
12VDC|mono|170mW|HGP/WP
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
- Contact Limiting Breaking Current(A):6
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Power Rating Class(mW):150 – 200
- Coil Power Rating DC(mW):170
- Coil Resistance(O):848
- Coil Voltage Rating(VDC):12
- Contact Switching Load (Min):100mA @ 12V
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
- Insulation Creepage Class(mm):5.5 – 8
- Contact Limiting Continuous Current(A):10
- Contact Limiting Short-Time Current(A):6
- Contact Limiting Making Current(A):10
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(V):1000
- Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):3500 – 4000
Body Features
- Product Weight:6g[.2116oz]
- Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Features
- Contact Arrangement:1 Form C (CO)
- Contact Current Class(A):5 – 10, 16
- Contact Current Rating (Max)(A):6
- Contact Material:AgSnO2
- Contact Number of Poles:1
- Terminal Type:PCB-THT
- Contact Plating Material:Gold
Mechanical Attachment
- Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Product Length(mm):28
- Product Width:5mm[.197in]
- Width Class (Mechanical)(mm):0 – 6
- Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]