V23086-C1001-A402 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23086-C1001-A402
Automotive Relays
V23086-C1001-A402
Micro K 12VDC 1AK
Micro K 12VDC 1AK
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Type:Micro Relay K (THT)
Electrical Characteristics
- Contact Switching Load (Min):1000mA @ 5VDC
- Contact Limiting Breaking Current(A):30
- Rated Voltage(VDC):12
- Rated Coil Voltage(VDC):12
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Resistance(O):254
- Coil Power Rating (DC)(mW):567
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:0 – 500 V
- Contact Limiting Continuous Current(A):30
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):500
- Contact Limiting Making Current(A):40
- Current Rating (85°C)(A):20
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):500
- Coil Power Rating Class:500 – 600 mW
Body Features
- Weight:4g[.141oz]
Contact Features
- Contact Base Material:AgSnO2
- Contact Current Class:20 – 30 A
- Contact Arrangement:1 Form A (NO)
- Terminal Type:PCB-THT
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Width:12.9mm[.508in]
- Height Class (Mechanical):9 – 10 mm
- Height:9.9mm[.39in]
- Length Class (Mechanical):10 – 12 mm
- Length:12mm[.472in]
- Width Class (Mechanical):12 – 16 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature (Max):105°C[221°F]
- Environmental Ambient Temperature Class:85 – 105°C