V23079-D1005-B301 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23079-D1005-B301
Signal Relays
SMD-lang|2W|DK|2A/220VDC250VAC
24VDC|sens|140mW|AgNiHV
24VDC|sens|140mW|AgNiHV
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Style:P2 V23079 Relay
- Relay Type:P2 Relay V23079
Electrical Characteristics
- Contact Switching Load (Min):10mA @ .2V
- Contact Limiting Breaking Current(A):2
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Contact Voltage Rating(VDC):220
- Coil Power Rating (DC)(mW):682
- Contact Switching Voltage (Max)(VDC):220
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):250
- Coil Magnetic System:Monostable, DC, Polarized
- Coil Type:Monostable
- Insulation Creepage Between Contact and Coil:2.5mm[.098in]
- Contact Limiting Continuous Current(A):2
- Coil Resistance(O):4114
- Contact Limiting Making Current(A):2
- Insulation Initial Resistance(MO):1000
- Power Consumption(mW):140
- Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts(Vrms):1000
- Voltage Standing Wave Ration (HF Parameter):1.04 @ 100MHz, 1.4dB @ 900MHz
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:1000 V – 1500 VA
- Insulation Creepage Class(mm):1.5 – 3
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):1500
- Contact Limiting Short-Time Current(A):2
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
- Actuating System:DC
- Coil Power Rating Class:100 – 150 mW
Body Features
- Weight:2.8g[.0988oz]
- Insulation Special Features:2500V Initial Surge Withstand Voltage between Contacts & Coil
Contact Features
- Terminal Type:PCB-SMT
- Contact Current Rating(A):.2
- Contact Arrangement:2 Form C (CO)
- Contact Material:Gold F
- Contact Number of Poles:2
- Contact Special Features:Bifurcated/Twin Contacts
- Contact Current Class:0 – 2 A
- Contact Plating Material:Gold
Termination Features
- Termination Type:Surface Mount
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Insulation Clearance Class(mm):0 – 2.5
- Length:14.5mm[.571in]
- Height Class (Mechanical):10 – 11 mm
- Insulation Clearance Between Contact and Coil:1.3mm[.051in]
- Length Class (Mechanical):14 – 16 mm
- Height:10.4mm[.409in]
- Width:7.2mm[.283in]
- Width Class (Mechanical):6 – 8 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature Class:70 – 85°C
- Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[85°F]