V23074A1001A403 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23074A1001A403
Automotive Relays
V23074-A1001-A403
MICRO A
MICRO A
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Relay Type:Micro Relay A/VFMA
Electrical Characteristics
- Contact Switching Load (Min):1000mA @ 5VDC
- Contact Limiting Breaking Current(A):30
- Rated Voltage(VDC):12
- Rated Coil Voltage(VDC):12
- Coil Resistance(O):119
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:0 – 500 V
- Contact Limiting Continuous Current(A):30
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):500
- Contact Limiting Short-Time Current(A):150
- Coil Power Rating Class(W):1 – 1.5
- Coil Power Rating Class:1 – 1.5 W
- Contact Limiting Making Current(A):120
- Coil Power Rating (DC)(mW):1200
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):500
Body Features
- Weight:16g[.565oz]
Contact Features
- Contact Base Material:Ag Alloy
- Contact Current Class:20 – 30 A
- Contact Arrangement:1 Form C (CO)
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Plug-In
Dimensions
- Length:23mm[.906in]
- Width:15.5mm[.61in]
- Height Class (Mechanical):25 – 30 mm
- Length Class (Mechanical):20 – 25 mm
- Height:25.4mm[1in]
- Width Class (Mechanical):12 – 16 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTI
- Environmental Ambient Temperature (Max):125°C[257°F]
- Environmental Ambient Temperature Class:105 – 125°C