Products > Relays > TE Connectivity > PCB Relays > V23061B1007A301
V23061B1007A301 TE Connectivity
TE Connectivity
V23061B1007A301
PCB Relays
PCB-3,2|1C/O|SC|8A/250VAC
24VDC|mono|220mW|AgSnO
  • Coil Power Rating DC(mW):254
  • Coil Resistance(O):2270
  • Coil Special Features:UL Coil Insulation Class A
  • Coil Voltage Rating(VDC):24
  • Contact Switching Load (Min):100mA @ 12V
  • Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
  • Contact Voltage Rating(VAC):250
  • Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
Contact Features
  • Contact Arrangement:1 Form C (CO)
Dimensions
  • Product Length(mm):30
  • Product Width:10mm[.394in]
  • Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]