V23061A1009A302 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23061A1009A302
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|SC|8A/250VAC
48VDC|mono|220mW|AgSnO²
48VDC|mono|220mW|AgSnO²
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
- Contact Limiting Breaking Current(A):8
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Power Rating Class(mW):200 – 300
- Coil Power Rating DC(mW):262
- Coil Resistance(O):8790
- Coil Special Features:UL Coil Insulation Class A
- Coil Voltage Rating(VDC):48
- Contact Switching Load (Min):100mA @ 12V
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
- Contact Limiting Continuous Current(A):8
- Insulation Creepage Class(mm):5.5 – 8
- Contact Limiting Short-Time Current(A):8
- Contact Limiting Making Current(A):10
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(V):1000
- Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):3500 – 4000
Body Features
- Product Weight:11g[.388oz]
Contact Features
- Contact Arrangement:1 Form A (NO)
- Contact Current Class(A):5 – 10, 16
- Contact Current Rating (Max)(A):8
- Contact Material:AgSnO2
- Contact Number of Poles:1
- Terminal Type:PCB-THT
Mechanical Attachment
- Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Product Length(mm):28.6
- Product Width:10mm[.394in]
- Width Class (Mechanical)(mm):8 – 10
- Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]