Products > Relays > TE Connectivity > PCB Relays > V23061A1007A302
V23061A1007A302 TE Connectivity
TE Connectivity
V23061A1007A302
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|SC|8A/250VAC
24VDC|mono|220mW|AgSnO²
  • Coil Power Rating DC(mW):254
  • Coil Resistance(O):2270
  • Coil Special Features:UL Coil Insulation Class A
  • Coil Voltage Rating(VDC):24
  • Contact Switching Load (Min):100mA @ 12V
  • Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
  • Contact Voltage Rating(VAC):250
  • Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
Contact Features
  • Contact Arrangement:1 Form A (NO)
Dimensions
  • Product Length(mm):28.6
  • Product Width:10mm[.394in]
  • Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]