Products > Relays > TE Connectivity > PCB Relays > V23061A1004A302
V23061A1004A302 TE Connectivity
TE Connectivity
V23061A1004A302
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|SC|8A/250VAC
9VDC|mono|220mW|AgSnO
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
  • Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
  • Contact Limiting Breaking Current(A):8
  • Coil Magnetic System:Monostable, DC
  • Coil Power Rating Class(mW):200 – 300
  • Coil Power Rating DC(mW):223
  • Coil Resistance(O):364
  • Coil Special Features:UL Coil Insulation Class A
  • Coil Voltage Rating(VDC):9
  • Contact Switching Load (Min):100mA @ 12V
  • Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
  • Contact Voltage Rating(VAC):250
  • Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
  • Contact Limiting Continuous Current(A):8
  • Insulation Creepage Class(mm):5.5 – 8
  • Contact Limiting Short-Time Current(A):8
  • Contact Limiting Making Current(A):10
  • Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(V):1000
  • Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):3500 – 4000
Body Features
  • Product Weight:11g[.388oz]
Contact Features
  • Contact Arrangement:1 Form A (NO)
  • Contact Current Class(A):5 – 10, 16
  • Contact Current Rating (Max)(A):8
  • Contact Material:AgSnO2
  • Contact Number of Poles:1
  • Terminal Type:PCB-THT
Mechanical Attachment
  • Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
  • Product Length(mm):28.6
  • Product Width:10mm[.394in]
  • Width Class (Mechanical)(mm):8 – 10
  • Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
  • Environmental Category of Protection:RTIII
  • Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]