V23030H1026A104 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23030H1026A104
Signal Relays
PCB-|4C/O|BC|3A/250VUC
48VDC|mono|700mW|AgHV/WP
48VDC|mono|700mW|AgHV/WP
Datasheets
Datasheets
No details available.
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Style:Card SN
- Relay Type:Card SN Relay V23030
Electrical Characteristics
- Contact Limiting Breaking Current(A):3
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Contact Voltage Rating(VDC):250
- Coil Power Rating (DC)(mW):853
- Coil Voltage Rating(VDC):48
- Contact Switching Voltage (Max)(VDC):250
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):250
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Type:Monostable
- Contact Limiting Continuous Current(A):2
- Coil Resistance(O):2700
- Contact Limiting Making Current(A):3
- Insulation Initial Resistance(MO):1000
- Power Consumption(mW):800
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:500 – 1000 V
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):1000
- Contact Limiting Short-Time Current(A):1
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
- Actuating System:DC
- Coil Power Rating Class:800 – 1000 mW
Body Features
- Weight:25g[.883oz]
Contact Features
- Terminal Type:PCB-THT
- Contact Current Rating(A):2
- Contact Arrangement:4 Form C (4 CO)
- Contact Number of Poles:4
- Contact Special Features:Bifurcated/Twin Contacts
- Contact Current Class:0 – 2 A
- Contact Plating Material:Gold Flash
Termination Features
- Termination Type:Through Hole
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Dimensions (L x W x H) (Approximate)(mm):40.2 x 32.9 x 10.8
- Height Class (Mechanical):10 – 11 mm
- Length:40.2mm[1.583in]
- Length Class (Mechanical):40 – 50 mm
- Height:10.8mm[.425in]
- Width:32.9mm[1.295in]
- Width Class (Mechanical):30 – 40 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature Class:50 – 70°C
- Environmental Ambient Temperature (Max):70°C[110°F]