V23030C1021A206 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23030C1021A206
Signal Relays
PCB-|6C/O|BC|0,2A/36VDC/30VAC
24VDC|mono|700mW|Au
24VDC|mono|700mW|Au
Datasheets
Datasheets
No details available.
Electrical Characteristics
- Contact Limiting Breaking Current(A):.2
- Contact Voltage Rating(VAC):36
- Contact Voltage Rating(VDC):30
- Coil Power Rating (DC)(mW):789
- Coil Voltage Rating(VAC):5
- Coil Voltage Rating(VDC):24
- Contact Switching Voltage (Max)(VDC):30
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):36
- Coil Resistance(O):730
- Contact Limiting Making Current(A):.2
- Insulation Initial Resistance(MO):1000
- Power Consumption(mW):800
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:500 – 1000 V
- Actuating System:DC
- Coil Power Rating Class:800 – 1000 mW
Body Features
- Weight:30g[1.058oz]
- Contact Current Rating(A):2
- Contact Arrangement:6 Form C (6 CO)
- Contact Material:Gold F
- Contact Number of Poles:6
- Contact Special Features:Bifurcated/Twin Contacts
- Contact Current Class:0 – 2 A
Mechanical Attachment
- Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Dimensions (L x W x H) (Approximate)(mm):39.7 x 37.4 x 10.2
- Height Class (Mechanical):10 – 11 mm
- Length:39.7mm[1.563in]
- Length Class (Mechanical):35 – 40 mm
- Height:10.2mm[.402in]
- Width:37.4mm[1.472in]
- Width Class (Mechanical):30 – 40 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTI
- Environmental Ambient Temperature Class:50 – 70°C
- Environmental Ambient Temperature (Max):70°C[110°F]