V23026D1026B201X020 - TE Connectivity
TE Connectivity
V23026D1026B201X020
Signal Relays
SMD-|1W|DK|1A/125VAC/150VDC
3VDC|sens|65..130mW|PdNiHV
3VDC|sens|65..130mW|PdNiHV
Datasheets
Datasheets
No details available.
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Product Type:Relay
- Relay Style:P1 Relay V23026
- Relay Type:P1 Relay V23026
Electrical Characteristics
- Contact Switching Load (Min):10mA @ .02V
- Contact Limiting Breaking Current(A):1
- Contact Voltage Rating(VAC):150
- Contact Voltage Rating(VDC):125
- Contact Switching Voltage (Max)(VDC):125
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):150
- Coil Magnetic System:Monostable, DC, Polarized
- Coil Type:Monostable
- Insulation Creepage Between Contact and Coil:.75mm[.0295in]
- Contact Limiting Continuous Current(A):1
- Coil Resistance(O):113
- Contact Limiting Making Current(A):1
- Power Consumption(mW):30 – 150
- Voltage Standing Wave Ration (HF Parameter):1.06 @ 100MHz, 1.75 @ 900MHz
- Insulation Initial Dielectric Between Coil/Contact Class:1000 V – 1500 VA
- Insulation Creepage Class(mm):0 – 1.5
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts and Coil(Vrms):1500
- Contact Limiting Short-Time Current(A):1
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):500
- Actuating System:DC
- Coil Power Rating Class:0 – 100 mW
Body Features
- Weight:2g[.0705oz]
Contact Features
- Contact Number of Poles:1
- Contact Special Features:Bifurcated/Twin Contacts
- Contact Current Class:0 – 2 A
- Contact Plating Material:Gold-Rhodium
Termination Features
- Termination Type:Surface Mount
Dimensions
- Insulation Clearance Class(mm):0 – 2.5
- Length:13.4mm[.527in]
- Height Class (Mechanical):7 – 8 mm
- Insulation Clearance Between Contact and Coil:.75mm[.0295in]
- Length Class (Mechanical):12 – 14 mm
- Width:7.8mm[.307in]
- Width Class (Mechanical):6 – 8 mm
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature Class:70 – 85°C
- Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[85°F]