SO869070 - Celduc
Celduc
SO869070
SO869070
SO869070
Solid-State Relays
Screw-|125A/400VAC|3,5-32VDC
24-510VAC|1phase|LED|w. ZC
24-510VAC|1phase|LED|w. ZC
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
SO8 series
Single Phase Solid State Relay - okpac®Designed for most types of loads:
- Zero cross with low zero-crossing level (‹ 12V)
- Voltage protection on input (transil) with very high immunity according to IEC/EN61000-4-4
- IP20 protection
- Control current < 13mA for all the voltage range at any operating temperature
- Control status LED
- These products should be mounted on heatsinks in order to reach nominal current.
Single Phase Solid State Relay
okpac® features:
- Versatile, easy and quick connections
- Removable IP20
- Same screwdriver for outputs and inputs
- Tightening on metal baseplate not on plastic
- Removable control terminals
- SSR, mains and load status
- Output voltage from 24 to 690 VAC (600V-1200V-1600V peak)
- Very low zero-crossing level
- Large and regulated AC and DC input voltage
- Control status LED
- EMC compatible for industrial environment
- UL/cUL, VDE (EN60950), IEC/EN60947-4-3, CE marking
- Itsm up to 2 000A and I²t>20 000A²s