RY531012 TE Connectivity
RY531012 - TE Connectivity
TE Connectivity
RY531012
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|SC|8A/250VAC
12VDC|mono|220mW|AgNi0,15
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
  • Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
  • Contact Limiting Breaking Current(A):8
  • Coil Magnetic System:Monostable, DC
  • Coil Power Rating Class(mW):200 – 300
  • Coil Power Rating DC(mW):230
  • Coil Resistance(O):627
  • Coil Voltage Rating(VDC):12
  • Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
  • Contact Voltage Rating(VAC):250
  • Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
  • Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):5000
  • Insulation Creepage Class(mm):5.5 – 8
  • Contact Limiting Continuous Current(A):8
  • Contact Limiting Short-Time Current(A):8
  • Contact Limiting Making Current(A):8
  • Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
  • Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):4000
Body Features
  • Product Weight:8g[.282oz]
  • Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Features
  • Contact Arrangement:1 Form A (NO)
  • Contact Current Class(A):5 – 10, 16
  • Contact Current Rating (Max)(A):8
  • Contact Material:AgNi0.15
  • Contact Number of Poles:1
  • Terminal Type:PCB-THT
Mechanical Attachment
  • Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
  • Product Height:12.3mm[.484in]
  • Product Length:28.5mm[1.122in]
  • Product Width:10.1mm[.398in]
  • Width Class (Mechanical)(mm):10 – 12
  • Insulation Clearance Between Contact & Coil:8mm[.315in]
  • Height Class (Mechanical)(mm):12 – 13
  • Insulation Clearance Class(mm):5 – 8
  • Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
  • Environmental Category of Protection:RTII
  • Environmental Ambient Temperature (Max):70°C[158°F]