RTS3T012 TE Connectivity
RTS3T012 - TE Connectivity
TE Connectivity
RTS3T012
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|SC|16A/240VAC
12VDC|mono|400mW|WAgSnO2
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
contact termination: Print / Rastermaß 5,0mm
type of contact: Einfachkontakt
contact material: AgSnO
number of contacts: 1 Schließer
switching capacity: 16A / 240VAC
coil voltage: 12 VDC
type of coil: Monostabil
coil power: 400 mW