RTS3L024 TE Connectivity
RTS3L024 - TE Connectivity
TE Connectivity
RTS3L024
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|SC|16A/240VAC
24VDC|mono|400mW|AgSnO2
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product  Description
Product Type Features
  • Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
  • Contact Limiting Breaking Current(A):16
  • Coil Magnetic System:Monostable, DC
  • Coil Power Rating Class(mW):300 – 400
  • Coil Power Rating DC(mW):400
  • Coil Resistance(O):1440
  • Coil Special Features:UL Coil Insulation Class F
  • Coil Voltage Rating(VDC):24
  • Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
  • Contact Voltage Rating(VAC):250
  • Insulation Creepage Between Contact & Coil:10mm[.394in]
  • Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):5000
  • Insulation Creepage Class(mm):8
  • Contact Limiting Continuous Current(A):20
  • Contact Limiting Making Current(A):120
  • Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1250
  • Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):4000 – 5000
Body Features
  • Product Weight:14g[.494oz]
  • Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250V
Contact Features
  • Contact Arrangement:1 Form A (NO)
  • Contact Current Class(A):10 – 20, 16
  • Contact Current Rating (Max)(A):16
  • Contact Material:AgSnO2
  • Contact Number of Poles:1
  • Terminal Type:PCB-THT, Plug-In
  • Contact Special Features:W Pre-Make Contact
Mechanical Attachment
  • Relay Mounting Type:Printed Circuit Board, Socket
Dimensions
  • Product Height:16mm[.63in]
  • Product Length:29mm[1.142in]
  • Product Width:12.7mm[.5in]
  • Width Class (Mechanical)(mm):12 – 16
  • Insulation Clearance Between Contact & Coil:10mm[.394in]
  • Height Class (Mechanical)(mm):15 – 16
  • Insulation Clearance Class(mm):8
  • Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
  • Environmental Category of Protection:RTII
  • Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]