RT31C024 TE Connectivity
RT31C024 - TE Connectivity
TE Connectivity
RT31C024
PCB Relays
PCB-5,0|1C/O|BC|16A/250VAC
24VDC|sens|400mW|AgNi
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
  • Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
  • Contact Limiting Breaking Current(A):16
  • Coil Magnetic System:Monostable, DC
  • Coil Power Rating Class(mW):300 – 400
  • Coil Power Rating DC(mW):400
  • Coil Resistance(O):1440
  • Coil Special Features:UL Coil Insulation Class F
  • Coil Voltage Rating(VDC):24
  • Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
  • Contact Voltage Rating(VAC):250
  • Insulation Creepage Between Contact & Coil:10mm[.394in]
  • Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):5000
  • Insulation Creepage Class(mm):8
  • Contact Limiting Continuous Current(A):16
  • Contact Limiting Short-Time Current(A):16
  • Contact Limiting Making Current(A):30
  • Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
  • Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):4000
Body Features
  • Product Weight:14g[.494oz]
  • Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Features
  • Contact Arrangement:1 Form C (CO)
  • Contact Current Class(A):10 – 20, 16
  • Contact Current Rating (Max)(A):16
  • Contact Material:AgNi90/10
  • Contact Number of Poles:1
  • Terminal Type:PCB-THT, Plug-In
  • Contact Special Features:Bifurcated/Twin Contacts
Mechanical Attachment
  • Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
  • Product Height:15.7mm[.618in]
  • Product Length:29mm[1.142in]
  • Product Width:12.7mm[.5in]
  • Width Class (Mechanical)(mm):12 – 16
  • Insulation Clearance Between Contact & Coil:10mm[.394in]
  • Height Class (Mechanical)(mm):15 – 16
  • Insulation Clearance Class(mm):8
  • Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
  • Environmental Category of Protection:RTII
  • Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]