RP7SL012 TE Connectivity
RP7SL012 - TE Connectivity
TE Connectivity
RP7SL012
PCB Relays
PCB-5,0|1NO|SC|16A/250VAC
12VDC|mono|500mW|Inr/WP
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
contact termination: Print / Rastermaß 5,0mm
type of contact: Einfachkontakt
contact material:
number of contacts: 1 Schließer
switching capacity: 16A / 250VAC
coil voltage: 12 VDC
type of coil: Monostabil
coil power: 500 mW