RFH34009WG - TE Connectivity
TE Connectivity
RFH34009WG
PCB Relays
Faston|1S|EK|16A/250VAC
9VDC|mono|400mW|Tu.105°C
9VDC|mono|400mW|Tu.105°C
- Coil Power Rating Class(mW):300 – 400
- Coil Power Rating DC(mW):399
- Coil Resistance(O):203
- Coil Special Features:UL Coil Insulation Class F
- Coil Voltage Rating(VDC):9
- Contact Switching Load (Min):500mA @ 12V
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
Contact Features
- Contact Arrangement:1 Form A (NO)
Dimensions
- Product Height:16mm[.63in]
- Product Length:29mm[1.142in]
- Product Width:12.7mm[.5in]
- Width Class (Mechanical)(mm):12 – 16
- Insulation Clearance Between Contact & Coil:8mm[.315in]
- Environmental Ambient Temperature (Max):105°C[221°F]