RFH34006WG - TE Connectivity
TE Connectivity
RFH34006WG
PCB Relays
Faston|1S|EK|16A/250VAC
6VDC|mono|400mW|Tu.105°C
6VDC|mono|400mW|Tu.105°C
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
- Contact Limiting Breaking Current(A):16
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Power Rating Class(mW):300 – 400
- Coil Power Rating DC(mW):400
- Coil Resistance(O):90
- Coil Special Features:UL Coil Insulation Class F
- Coil Voltage Rating(VDC):6
- Contact Switching Load (Min):500mA @ 12V
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Insulation Creepage Between Contact & Coil:8mm[.315in]
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):4000
- Insulation Creepage Class(mm):5.5 – 8
- Contact Limiting Continuous Current(A):16
- Contact Limiting Short-Time Current(A):16
- Contact Limiting Making Current(A):25
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
- Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):3500 – 4000
Body Features
- Product Weight:20g[.706oz]
- Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Features
- Contact Arrangement:1 Form A (NO)
- Contact Current Class(A):10 – 20, 16
- Contact Current Rating (Max)(A):16
- Contact Material:AgNi90/10
- Contact Number of Poles:1
- Terminal Type:PCB-THT, Quick Connect
Mechanical Attachment
- Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Product Height:16mm[.63in]
- Product Length:29mm[1.142in]
- Product Width:12.7mm[.5in]
- Width Class (Mechanical)(mm):12 – 16
- Insulation Clearance Between Contact & Coil:8mm[.315in]
- Height Class (Mechanical)(mm):15 – 16
- Insulation Clearance Class(mm):5 – 8
- Length Class (Mechanical)(mm):25 – 30
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTII
- Environmental Ambient Temperature (Max):105°C[221°F]