RE032005 - TE Connectivity
TE Connectivity
RE032005
PCB Relays
PCB-|1NO|SC|6A/250VAC/4KV
5VDC|sens|200mW|AgNi/HGP
5VDC|sens|200mW|AgNi/HGP
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
- Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
- Contact Limiting Breaking Current(A):6
- Coil Magnetic System:Monostable, DC
- Coil Power Rating Class(mW):150 – 200
- Coil Power Rating DC(mW):200
- Coil Resistance(O):125
- Coil Special Features:UL Coil Insulation Class F
- Coil Voltage Rating(VDC):5
- Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
- Contact Voltage Rating(VAC):250
- Insulation Creepage Between Contact & Coil:4mm[.157in]
- Insulation Initial Resistance(MO):10000
- Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):4000
- Insulation Creepage Class(mm):3 – 5.5
- Contact Limiting Continuous Current(A):6
- Contact Limiting Short-Time Current(A):6
- Contact Limiting Making Current(A):30
- Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
- Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):3500 – 4000
Body Features
- Product Weight:6g[.2116oz]
- Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Features
- Contact Arrangement:1 Form A (NO)
- Contact Current Class(A):5 – 10, 16
- Contact Current Rating (Max)(A):6
- Contact Material:AgNi0.15
- Contact Number of Poles:1
- Terminal Type:PCB-THT
- Contact Plating Material:Gold
Mechanical Attachment
- Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
- Product Height:10.6mm[.417in]
- Product Length:20mm[.787in]
- Product Width:10mm[.394in]
- Width Class (Mechanical)(mm):8 – 10
- Insulation Clearance Between Contact & Coil:4mm[.157in]
- Height Class (Mechanical)(mm):10 – 11
- Insulation Clearance Class(mm):2.5 – 4
- Length Class (Mechanical)(mm):16 – 20
Usage Conditions
- Environmental Category of Protection:RTIII
- Environmental Ambient Temperature (Max):70°C[158°F]