PE014F24 TE Connectivity
PE014F24 - TE Connectivity
TE Connectivity
PE014F24
PCB Relays
PCB-|1C/O|SC|5A/250VAC/4kV
24VDC|bi2C|200mW|AgNi9010
Datasheets
Datasheets
Technical Characteristics
Technical Characteristics
Product Type Features
  • Power Relay Type:Standard
Electrical Characteristics
  • Contact Limiting Breaking Current(A):5
  • Coil Magnetic System:Bistable, 1 Coil, Polarized
  • Coil Power Rating Class(mW):200 – 300
  • Coil Power Rating DC(mW):209
  • Coil Resistance(O):2750
  • Coil Voltage Rating(VDC):24
  • Contact Switching Voltage (Max)(VAC):400
  • Contact Voltage Rating(VAC):250
  • Insulation Creepage Between Contact & Coil:4mm[.157in]
  • Insulation Initial Resistance(MO):10000000
  • Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil(Vrms):4000
  • Insulation Creepage Class(mm):3 – 5.5
  • Contact Limiting Continuous Current(A):5
  • Contact Limiting Short-Time Current(A):5
  • Contact Limiting Making Current(A):5
  • Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts(Vrms):1000
  • Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class(V):3500 – 4000
Body Features
  • Product Weight:5g[.1764oz]
  • Insulation Special Features:Tracking Index of Relay Base PTI250
Contact Features
  • Contact Arrangement:1 Form C (CO)
  • Contact Current Class(A):5 – 10, 16
  • Contact Current Rating (Max)(A):5
  • Contact Material:AgNi90/10
  • Contact Number of Poles:1
  • Terminal Type:PCB-THT
Mechanical Attachment
  • Relay Mounting Type:Printed Circuit Board
Dimensions
  • Product Height:10mm[.394in]
  • Product Length:20mm[.787in]
  • Product Width:10mm[.394in]
  • Width Class (Mechanical)(mm):8 – 10
  • Insulation Clearance Between Contact & Coil:3.2mm[.126in]
  • Height Class (Mechanical)(mm):9 – 10
  • Insulation Clearance Class(mm):2.5 – 4
  • Length Class (Mechanical)(mm):16 – 20
Usage Conditions
  • Environmental Category of Protection:RTII
  • Environmental Ambient Temperature (Max):85°C[185°F]